رژیم غذایی ویژه بیماران دیابتی

به طور کلی، دو نوع دیابت وجود دارد، دیابت نوع ۱ و ۲٫ شیوع دیابت نوع ۱ کمتر از دیابت نوع ۲ است و قبل از سن ۴۰ سالگی اتفاق می افتد.

دیابت نوع ۱ با کمبود انسولین همراه است و بدون انسولین کافی فرد قادر نخواهد بود میزان نرمال از گلوکز خون را حفظ کند. این مسئله باعث بالا رفتن قند خون می شود که موقعیتی بسیار خطرناک است. 

دیابت نوع ۲ شیوع بیشتری دارد و دیرتر اتفاق می افتد، معمولاً زمانیکه فرد اضافه وزن زیادی داشته باشد و وضعیت غذایی و فیزیکی او نیز جالب نباشد. در دیابت نوع ۲، مشکل مقاومت دربرابر انسولین است نه کمبود انسولین. البته نتیجه آن یکسان است و این مورد نیز باعث بالا رفتن قند خون می شود. 

رژیم غذایی و توصیه هایی که در زیر ارائه می شود صرفاً برای بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ داده شده است. ۴ قانون کلی وجود دارد: 

۱٫ رسیدن به وزن ایدآل 

۲٫ دنبال کردن یک رژیم غذایی مخصوص دیابت  

۳٫ ورزش منظم و روزانه   

۴٫ استفاده از دروهای دیابت در صورت لزوم  

پزشکتان وزن ایدآل شما را می داند. وزن ایدآل برحسب نوع استخوان بندی و عوامل ژنتیکی در هر فرد متفاوت است. از اینرو بهتر است پزشک وزن ایدآلتان را به شما بگوید و بعد شما برای رسیدن به آن وزن باید تلاش کنید. 

رژیم غذایی دیابتی در زیر معرفی شده است:

ورزش روزانه، به ویژه پیاده روی، برای بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ بسیار عالی است.   

پزشکتان ممکن است داروهایی نیز برایتان تجویز کند؛ شما نیز باید مطابق با دستورالعمل تجویز آنها را مصرف کنید.

رژیم غذایی

به طور کلی برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ رژیم های غذایی ۱۸۰۰-۱۵۰۰ کالری برای کاهش وزن و حفظ آن توصیه می شود. این مسئله برحسب سن، جنسیت، میزان فعالیت، وزن کنونی و نوع و ساختار بدن متفاوت است. افراد چاق تر ابتدا باید کالری بیشتری مصرف کنند تا زمانیکه وزنشان کمتر شود.  

این به آن دلیل است که جثه بزرگتر به میزان بیشتری کالری نیاز دارد و یک رژیم غذایی ۱۶۰۰ کالری کاهش وزنی را ایجاد می کند که بسیار سریع بوده و مشکلاتی را نیز به دنبال خواهد داشت. همچنین، افرادیکه میزان فعالیتشان پایین است، باید مقدار کمتری کالری در روز مصرف کنند.  

در این رژیم، %۵۰ از کالری های روزانه را کربوهیدرات تشکیل خواهد داد. قانون کلی این است که هرچه میزان کربویدرات مصرفی کمتر باشد، قند خون نیز پایین تر خواهد آمد. فواید رژیم های غذایی کم کالری با مشکلات ناشی از رژیم های غذایی با چربی بالا که جایگزین میزان کم کربوهیدرات شده است، از بین می رود. برای مقابله با این وضعیت می توانید چربی های اشباع را با چربی های غیراشباع مونو و پلی جایگزین کنید. 

کربوهیدرات های مصرفی خود ر ا شمارش کنید  

می توانید فرض کنید که هر گرم کربوهیدرات معادل چهار کالری است. فرد دیابتی که از رژیم غذایی ۱۶۰۰ کالری استفاده می کند، باید %۵۰ از کالری های مصرفی روزانه خود را از کربوهیدرات ها تامین نماید که می شود چیزی درحدود ۸۰۰ کالری یا ۲۰۰ گرم کربوهیدرات (۴ کالری به ازای هر گرم). می توانید از جدول های موادغذایی که معمولاً در کتاب های رژیم وجود دراد استفاده کنید.  

برخی موادغذایی هستند که می توانید بدون شمارش کالری های آن، آزادانه از آن مصرف کنید. برخی از این موادغذایی عبارتند از:    
آبگوشت
آب معدنی 
سودا
چای یا قهوه   
نوشابه های رژیمی  
نوشابه های انرژی زا رژیمی 
آنبات بدون قند 
ژله بدون قند  
آدامس بدون قند
مرباهای کم شیرین (۲ قاشق غذاخوری) 
شربت بدون قند  

می توانید از موادغذایی که کمی شکر دارند هم استفاده کنید اما این مواد هم مقدار کالری ها و هم کربوهیدرات های مصرفی شما را با ارزش غذایی بسیار پایینی که دارند کم می کند. 

می توانید از میوه ها استفاده کنید. افراد مبتلا به دیابت می توانند از هر نو میوه ای، صرفنظر از میزان قند آن استفاده کنند. 

برای همه افراد خوب است که در روز حداقل ۵ وعده از میوه ها و سبزیجات استفاده کنند.   مصرف پراکنده آنها در طول روز از بالا رفتن ناگهانی قند خونتان هم جلوگیری میکند. 

گرچه برخی میوه ها شاخص گلیکوژن پایینی دارند که نشان می دهد چطور بر سطح قند خون بدن تاثیر می کند، مسئله مهم این است که مقدار مصرف میوه خود را افزایش دهید و از انواع مختلف میوه استفاده کنید. خوردن مقدار زیادی میوه علاوه بر تضمین سلامتیتان، به کاهش وزنتان هم کمک میکند. 

همچنین می توانید به هر مقدار که می خواهید از سبزیجات استفاده کنید. مصرف هیچیک از سبزیجات برای شما ممنوع نیست، مگر اینکه سیب زمینی را هم جزء سبزیجات به حساب آورید. سیب زمینی جزء سبزیجات نیست. هدف این است که از باکیفیت ترین موادغذایی استفاده کنید، %۵۰ از کالری های مصرفی روزانه تان را از کربوهیدرات ها تامین کنید و آنقدر وزن کم کنید تا به وزن ایدآلتان برسید. به همراه این توصیه های رژیمی و داروهای مصرفیتان، باید به دنبال یک شیوه سالم و طبیعی برای زندگی کردن باشید.

دلیا | دنیای یادگیری علمی آموزشی | www.dlea.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *