دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان یکی از دانشگاه‌های دولتی تیپ یک ایران و تحت پوشش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دراستان اصفهان است و میراث دار قدیمی ترین سنت بی گسست آموزش آکادمیک پزشکی در جهان بشمار می رود. (سایت دانشگاه به نشانی mui.ac.ir)

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه اصفهان، ۳ دانشگاه برتر استان اصفهان می باشند.

آموزشگاه عالی بهداری اصفهان در آذرماه سال ۱۳۲۵ با حضور جمعی از مسؤولان وقت، از جمله «دکتر اقبال»، استاد دانشکده پزشکی تهران و وزیر بهداری، «پرفسور ابرلن» رئیس دانشکده پزشکی تهران و «دکتر مصطفی حبیبی گلپایگانی» استاد آن دانشکده و بازرس آموزشگاه، در خانه ی کوچکی واقع در خیابان احمدآباد اصفهان افتتاح گردید. در آن زمان دانشجویان بعد از چهار سال تحصیل موفق به اخذ درجه بهدار می شدند.

در سال ۱۳۲۹ هجری شمسی دانشکده پزشکی در جوار آموزشگاه عالی بهداری تأسیس شد که دانشجویان پس از شش سال تحصیل در آن موفق به اخذ درجه دکترا می شدند. در همین سال بود که به همّت دکتر حکمی زمینهای وسیع هزار جریب برای تأسیس دانشگاه خریداری و عملیات ساخت دانشکده پزشکی نیز آغاز شد.(وبگاه دانشکده پزشکی به نشانی med.mui.ac.ir)

در سال ۱۳۳۴ و زمانی که قسمتی از این ساختمان آماده شد، آموزشگاه عالی بهداری نیز به این مکان منتقل گردید. در همین سال دانشکده داروسازی تأسیس و به صورت مشترک با دانشکده پزشکی اداره می شد. در سال ۱۳۳۷ دانشکده داروسازی از پزشکی مجزا شد و همزمان نیز دانشکده ادبیات در کنار این دو دانشکده فعالیت خود را آغاز نمود. بدین ترتیب موجودیت دانشگاه اصفهان با سه دانشکده پزشکی، داروسازی و ادبیات از ۲۹ آذرماه سال ۱۳۳۷ و انتصاب اولین رئیس دانشگاه تحقق یافت.

در شهریورماه ۱۳۴۶ همزمان با تصویب قانون تشکیل هیات امناء و تعیین رئیس جدید دانشگاه، فعالیتهای دانشگاه صورت نوینی به خود گرفت. در این دوره ساختمانهای مختلفی برای دانشکده ها در کوی دانشگاه، واقع در خیابان هزارجریب ایجاد شد، دوره های تخصصی پزشکی شروع به کار کرد، دو واحد آموزشگاه عالی داروئی و آموزشگاه عالی پرستاری و دوره شبانه و رشته لیسانس علوم آزمایشگاهی دائر گردید و کلینیک ویژه دانشگاه در مراکز پزشکی آیت الله کاشانی، خورشید و امین شروع به کار کرد.

در سال ۱۳۶۴ و با تصویب وزارت بهداشت ، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و دانشگاه اصفهان از یکدیگر جدا شدند.

در سال های ۱۳۷۵و ۱۳۹۵ به مناسبت پنجاهمین و هفتادمین سالگرد تأسیس دانشکده پزشکی از طرف دولت جمهوری اسلامی لوح سنگی یادبود(به مناسبت پنجاه سالگی) و یک نشان یادبود (به مناسبت هفتاد سالگی) تقدیم شده که هم اکنون این دو نشان یادبود در حیاط دانشکده نصب می‌باشند.

 

منبع : ویکی پدیا

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *