معاینه پروستات و تشخیص سرطان پروستات


نحوه تشخیص سرطان پروستات :

تست هایی که در ادامه مورد بررسی قرار می گیرند، به نوعی نشان دهنده  علائم هشدار دهنده سرطان پروستات هستند. 

اما این تست های تشخیصی در ابتدا به صورت مطمئن به ما نمی گویند که ایا بیمار سرطان پروستات دارد یا نه

اگر نتایج یکی از این تست ها غیر نرمال باشد ، به یک بیوپسی از بافت پروستات نیاز میشود تا تعیین کنیم که ایا طرف کنسر پروستات دارد یا نه

تست خونی PSA یا آنتی ژن اختصاصی پروستات (Prostate-specific antigen) : این آنتی ژن توسط سلول های غده ای پروستات ساخته میشود . (چه توسط سلولهای طبیعی و چه سلولهای سرطانی این آنتی ژن رو تولید میکند)

آنتی ژن PSA بیشتر در مایع منی (semen fluid) دیده میشود با این وجود مقادیر کمی از این انتی ژن در خون نیز یافت میشود. در بیشتر آقایون با پروستات طبیعی سطح این آنتی ژن در خون کمتر از ۴ng/ml blood است . بنابراین شانس سرطان پروستات با میزان این آنتی ژن در خون متناسب است. زمانیکه سرطان پروستات پیشرفت میکند سطوح PSA درخون معمولا به بالای ۴ [نانوگرم بر میلی لیتر] میرسد . التبه سطوح زیر ۴ نانوگرم عدم سرطان پروستات را تضمین نمیکند به طوریکه در حدود ۱۵ درصد از آقایون که سطوح PSA شان پایین ۴ نانوگرم است به دنبال انجام بیوپسی از پروستات سرطان در آنها تشخیص داده میشود.

اقایونی که میزان PSA آنها بین ۴ تا ۱۰ نانوگرم است شانس سرطان پروستات در آنها بین ۱ الی ۴ برابر بیشتر است و اگر سطوح PSA بالاتر از ۱۰ نانوگرم باشد این شانس به بیش از ۵۰% هم میرسد.

اگر سطوح PSA شما بالا باشد پزشک به شما توصیه میکند که ازمایش را تکرار کنید یا بیوپسی از پروستات بگیرید تا مشخص شود که ایا سرطان پروستات دارید یا نه . 

فاکتورهایی که باعث افزایش سطوح PSA میشود

بزرگ شدن پروستات که تحت عنوان هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) هم خوانده میشود (یک بزرگی غیر سرطانی پروستات است که سطوح PSA را افزایش میدهد)

افزایش سن: همانطور که سن افزایش می یابد میزان ترشح PSA هم افزایش می باید در حالیکه هیچ abnormality (حالت غیر عادی) در پروستات وجود ندارد

التهاب پروستات

انزال (Ejaculation) :انزال باعث افزایش کوتاه مدت در سطوح PSA میشود که مجدد به سطوح طبیعی برمیگردد  به همین دلیل هم بعضی پزشکان به آقایون پیشنهاد میکنند که قبل از ازمایش PSA به مدت یکی دو روز از انزال جلوگیری کنند

دوچرخه سواری:بعضی از تحقیقات گفته اند که دوچرخه سواری باعث افزایش سطوح PSA میشود (شاید به خاطر فشار ناشی از نشستن روی صندلی که به پروستات وارد میشود) اما با این حال همه تحقیقات این مورد را ذکر نکرده اند.

همچنین یکسری از فرایند های پزشکی که انجام میشود نیز میتواند روی پروستات اثر بگذارد مثل سیتوسکوپی یا DRE (معاینه رکتوم از طریق انگشت) هم میتواند باعث افزایش سطوح PSA شود البته تمام مطالعات این را اثبات نکرده اند

یکسری دارو ها : هورمون های جنسی مردانه مثل تستوسترون یا داروهایی که سطوح تستوسترون را افزایش میدهند نیز میتوانند باعث افزایش PSA شوند.

منبع : ترجمه سایت https://www.cancer.org

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *